הרטרו הרומנטי ביותר

 

אם תהיתם לגבי מערומי הגופות שמתגוללים לאחרונה בתל אביב, לגבי העכברים המתרוצצים חופשי או בדבר היעלמותם של בחורות סקסיות מסצנת המועדונים, תדעו שמדובר בתופעה תרבותית חדשה עם ניחוחות גותיים מובהקים.

 

מאת: סתיו חג'ג'

הכל התחיל מהמיצג של זוג האוצרים, המפיקים והאומנים, פליטי הפינגווין, יוסי יהלומי ועלומה יעקובי במסגרתו הם יזמו גל רטרו  דווקא לימי הביניים. יעקובי: "זה התחיל בקטנה, הרבה אנשים היו מארגנים מסיבות פרטיות בבית, אז הם גם הביאו מישהו שינגן ומישהו שיקריא שירים ולאט לאט אנשים קנו לעצמם משוררים ונגנים ותיקח בחשבון שכבר לפני כן היו אנשים שניקו בתים. עבדים היו להם כבר ממסיבות הS&M ותרבות גותית קיימת פה כבר הרבה זמן, לא היה צריך יותר מדיי מעוף כדי לראות שכל הסממנים הללו מהווים קמיעה נוסטלגית לתקופת הרוזנים, האצילים ואנשי החצר, לתקופת הטירות והמלכים-לימי הביניים. וכמובן שהיה גם את העניין הזה עם הכוסיות המפתות שלאנשים נשבר הזין ששוברים להם את הלב, אז כל הבנות האלה שסתם עושות לך טיזיניג כי הן כוסיות כבר לא יכולות להיכנס למסיבות, וזה קול לאללה, כי ככה אפשר ליהנות בשקט ובלי חרדת פוזה, אפשר להתנזר בלי שהמכשפות הקטנות הללו מפריעות-בל"ג בעומר אפילו שרפנו דמויות קרטון שלהן. כל העסק הזה היה עכשיו רק מתבקש, כי אי אפשר לעשות רטרו רק לחלק מהדברים"

 

למה דווקא מגיפת הדבר?

יהלומי: "היתה לנו התלבטות בין הדבר, האבעבועות השחורות או השחפת, אבל שחפת זה מחלה נקייה מידי, ביתית מידי, אז היתה התלבטות בין אבעבועות שחורות לבין דבר, כי שתיהן מאוד אין יור פייס, מאוד וויזואליים, מאוד ברחוב שאתה לא יכול להתעלם מהם. עלומה עשתה דוקטורט על הספר של קאמי, וכך הוכרעה כף הבליסטרא"

 

הבסיס שעומד מאחורי פעולתם של יהלומי ויעקובי הוא התרעמות גוברת והולכת בנוף התרבותי הרטרואי על החזרה אחורה בזמן עשר או עשרים שנה בלבד. לראשונה מאז החל הגל הוא נלקח לקצה ונחקר עד הסוף. יהלומי: "זה כמו שאמרה ביורק: כל הדברים, היא מדברת על הדברים המודרניים אבל אפשר לקחת את זה ככל הדברים, קיימים תמיד, הם פשוט מחכים על ההר לצאת ולתפוס את מקומם"

בעירייה ובאגודות צער בעלי חיים הגיבו בחשד על פעילותם של בני הזוג, רק לאחר שהתברר כמה הרעיון של יהלומי ויעקובי מצליח לרגש ולסחוף קהל רב נרתמה גם עיריית תל אביב לסיוע לאמנים ותרמה את חלקה לאותנטיות של המיצג בכך שהיא לא מפנה זבל. גם אגודת תנו לחיות לחיות וצער בעלי חיים לא טמנו את ידם בצלחת ושיחררו לרחובות מאות עכברים שחסו במקלטם. יעקובי: " הסיבה שאנחנו מקבלים כזאת תמיכה ובכזאת התלהבות היא שאנשים הרגישו שיש כאן משהו אמיתי ולא איזושהי גחמה של מפיקים שמונחתת עליהם מלמעלה"

 

מה השלב הבא?

יהלומי: "מה שהיה מרכזי בימי הביניים היתה הדת. כדי שהרטרו יהיה מושלם אנשים צריכים להיות דתיים, לאו דווקא להאמין, אבל בהחלט לעסוק בפולחן. זה תהליך טבעי שקורה עם הרטרו, אבל יש עדיין אנשים שלא מאמצים את הדת. הקטע הקשה יהיה לשכנע אותם בצדקתנו, אבל עם הניסיון והטכניקות שנצברו במהלך ההיסטוריה, זה לא אמור להיות כל כך קשה"

 

אתם מתכוונים לאינקוויזיציה, מרתפי עינויים ומסעות צלב?

יעקובי: "קודם כל אנחנו יהודים כך שאין שום צלב וכאלה. מה רע במסעות מגן דוד? דבר שני, למה כל דיבור על דת פתאום מקבל קונוטציה כל כך שלילית, יש הרבה דברים יפים וחיוביים בדת ואנחנו רוצים להראות את זה לאנשים. אנחנו בטוחים שאנשים יראו את זה מהר למדיי. אפילו קיבלנו סיוע ממשלתי בשביל הפרויקט הזה ולדעתי זה מדהים שהממשלה תומכת בפרויקט האומנותי שלנו"

 

נשמע סקסי, מה לגבי סקס במרתפי העינויים?

יהלומי: "אני בתולה"

יעקובי משתעל ומוסיף: "אני מזדיין רק עם נסיכות"

יהלומי משתעלת, יעקובי משתעל בחזרה, אני חוששת שהנה השחפת חזרה גם.

הגיבו בפורום שלנו