נוט אוקיי קומפיוטר

מאת: עדי אפללו

 

הדיסק הכפול החדש 'אנפלגד אין ניו יורק' של האמן הישראלי פיטר (יוסי) גרינוולד שסוקר את מסע הופעות האנפלאגד שלו ברחבי העולם יוצא בשבוע הבא לחנויות התקליטים. בדיסק אחד מציג גרינוולד גרסאות אנפלאגד לטראקים שלו ובכמה גרסאות כיסוי לטראקים של אמנים שונים, ביניהם דני טאנגליה.

גרינוולד היה מבין הראשונים שהובילו את זרם הדה רימיקס בו אמנים ויוצרים מבצעים גרסאות כיסוי אנלוגיות לשירים דיגיטאליים. הוא אף הקים את חברת התקליטים פיי ליסט, שמטרתה לאפשר לאמנים להקליט טראקים אנאלוגיים, כיוון שברוב האולפנים הקיימים, לא קיימת אפשרות כזאת.

רצועת הבונוס בתקליט, ההקלטה של אותו שיר מפורסם 'תנו לאהבה להיכנס', אותו ביצע לראשונה בפסטיבל לולה פלוזה בספטמבר אשתקד בגרסה אנאלוגית, הוא אחד הקטעים המרגשים באלבום. אותו שיר הפך לשם דבר וקרוב לוודאי שייכתב לחודשים בספרי ההיסטוריה המוסיקאלית. גרינוולד, עטוי בחולצתו הצבעונית ובמשקפי הדי ג'י הצהובות המפורסמות, צועד ברגע של שתיקה אל מחוץ לעמדת הדי ג'י ונעמד מול הקהל באוחזו גיטרה בלבד, וקולו האמיתי, שידע הרבה בקבוקי רום, וודקה, סיגריות וסמים החל לרעוד כאשר שר "תנו לאהבה להיכנס. תנו לאהבה להיכנס, תנו לאהבה להיכנס לחדר" ההצגה הקטנה של גרינוולד גרפה ביקורות עויינות בעיתונות המוסיקאלית, מאגזין הבילויים אקסיט הבריטי תיאר בצורה הקיצונית את מה שהרגישו רבים: "ההופעה שנתן אתמול גרינוולד, תיזכר בתור הבדיחה הגרועה ביותר של המאה. אולי גרינוולד רוצה לקרוא לעצמו די ג'י, אך הוא אף לא ג'י די".

בדיסק החדש גרינוולד מנכס לעצמו את הביקורת, כאשר הוא קורא לדיסק ג'י די גרינוולד- ניסיון בסאונד. בראיון שנתן למגזין פסטיש (מהזמן שפסטיש היה מגזין כרומו), לפני שהתחיל את מסע ההופעות שלו בפאבים קטנים, אמר גרינוולד: "אני מרגיש עכשיו שאני צריך לפעול באופן שונה, לעשות משהו אקסטווגנטי, אחר."

את קהל מעריציו ואת מבקרי המוסיקה הטיעונים שהציג גרינוולד בכלל לא משכנעים. "כאשר גרינוולד עלה לבימה באוחזו גיטרה, חשבתי שזאת עוד בדיחה, ככל שהערב התקדם, הבנתי שעם גיטרה ופסנתר, אי אפשר לעשות מוסיקה, למעט ערבי הווי במתנ"ס השכונתי" הם הציגו פה אחד קריאה לגרינוולד ללכת למצוא עבודה במלצרות או באיזה מוקד שירות, כי מוסיקה הוא כבר לא ממש עושה.

 "איזה מין דבר מוזר עושה גרינוולד?" נכתב בעיתון 'דה לגס' הניו יורקי. "איזה חוויה ניתן להשיג מלשבת שעה וחצי על כסא ולראות איש שמנגן בגיטרה או פסנתר? איזה רגש יכול לעבור ככה? איזו תחושה? ישבתי והקשבתי לגרינוולד, המוח שלי המשיך לעבוד שעות נוספות, הרגליים והידיים שלי נשארו במקומם, עד ששאלתי את עצמי, מה אני עושה פה ומה בדיוק האיש הזה רוצה ממני"

כאשר יצא הדיסק הראשון שלו שנקרא 'אמנים הולכים אנאלוגי' ובו גרסאות אנפלאגד של אמנים שונים לשירים כמו 'תרגישו את הקצה' , 'תגבירו את הווליום' ו'אלוהים היה אדם מאושר' הקדיש העיתון הגרמני 'ברלין' את גיליון אוגוסט לתופעת הדה רימיקס. מאמר המערכת של אותו גיליון הגדיר את השימוש בכלים חיים כסגנון מת-טווח מוגבל של צלילים ואפשרויות. "כמה צלילים כבר יש בגיטרה, פסנתר או סקסופון? תווים, חצאי תווים? כל האפשרות ליצור צלילים נתונה בטווח שהכלי מעמיד לרשותך. נכון היו אמנים כמו הנדריקס שלקחו את הטווח הצלילי לקצה. הבעיה עם הטווח, היא שיש לו קצה, וכל האפשרות ליצור צלילים תלויה, באותה פיסת עץ עליה מתוחים שפמי חתולים מתים. בשלב מסויים, אתה מרגיש שכבר שמעת את הצליל הזה"

העיתון אף איבחן את תופעת הדה רמיקס כאסון וכקץ ימי המוסיקה כפי שאנו מכירים אותה. בראיון לפסטיש גרינוולד התייחס להאשמות האלה: "אני חושב שיש מקום לכל סוגי המוסיקה" הוא טען "יש מוסיקה שפונה לרגליים או לשכל ויש כזאת שפונה ללב. מה שהופך את עולם המוסיקה למעניין, הוא הטווח הסגנוני האין סופי וחבל שיש אנשים שמשתמשים רק בטעם אישי כשהם מדברים על עתיד המוסיקה"

אומנם מבקרי מוסיקה כמו טוני אקספילד וליסה אינדיק, כתבו שהדרך היחידה להרגיש מוסיקה היא דרך הרגליים, ומיהרו להספיד את גרינוולד, אך משמיעה שנייה ושלישית של הדיסק הזה עולה משהו ייחודי ומעניין. גרינוולד מיילד מתוך פסנתר וגיטרה סגנונות כמו: ג'אנגל האוס, האוס מגה ביט ופרוגרסיב באותה מיומנות ודייקנות שעשה זאת על הסינטי.באופן מוזר, הקטעים שלו מרגישים טבעי על המצע האינסטרומנטלי החדש שלהם. אולי גרינוולד של מועדוני הענק, הוא לא אותו גרינוולד של האנפלאגד, אך ברור שיכולתו להעביר רגש והבנתו בקצב לא השתנו, הוא נשאר אותו וירטואוז של סאונד.

את הדיסק ילווה מופע אקוסטי. כדאי להזמין כרטיסים מראש, כיוון שגרינוולד הודיע שהוא מתכוון להופיע רק במקומות מאוד קטנים. לאלו מכם שהתרגלו, לבוא לדיסקוטק באותו יום, בו גרינוולד נתן הופעה ולשלם יותר על מנת להיכנס, כדי מאוד לא לסמוך על הסלקטור. הפעם גרינוולד עושה דברים אחרת.

 

הגיבו בפורום שלנו

שילחו מייל לכתב/ת: katavim@p-files.org