שעת ביקור

מאת: אליהו יואב  

מדובר כאן בפרוייקט יומרני באמת, ספר ביקורת על ביקורת ספרות ושמו-במצלול המתבקש- "מבקר הספרות בראי של לאקאן". הסופר יואב אליהו שעומד מאחורי הפרוייקט הזה, טוען כי מבקר הספרות מחפש את דימויו ובבואתו בספר אותו הוא מבקר. ממש כמו שילד, כשהוא נמצא בשלב המראה, מחפש את בבואתו בדמויות שסביבו (בהנחה, כמובן, שאנחנו מאמינים לג'ק לאקאן הפסיכואנליטיקן הפוסט-סטרוקטוראליסט). אך משלא מצא המבקר את עצמו בטקסט, הוא מוציא עליו את תסכולו הפאלי כפי שטוען יואב בע"מ 70: "שמעתי על מבקר ספרות ש'ליטרלי' אונן על ספרים ששנא, הדוגמה האקסצנטרית הזאת איננה רק סוג של מגלומניה מינית ביזארית ואקסטרווגנטית, היא מרמזת על גודל מעורבותו של הליבידו בכל עניין הביקורת. המטאפורה של הניתוח הביקורתי כחדירה לתוך טקסט איננה פרוזאיות פורנוגרפית יתרה, כפי שנהוג לחשוב, זהו ביטוי מדויק עד מאוד".

למעשה זהו הטיעון המרכזי של הספר, וכלל לא ברור על מה הוא מסתמך למעט שמועות צהובות וחסרות סימוכין שלא מוסיפות כלום. וגם אם הן נכונות, הן לא מייצגות מגמה כוללת. מבחינתי יכול להיות שיואב עצמו נוהג כך ולכן הגיע לרעיון האבסורדי הזה.

יואב עוד ממשיך וטוען, שכדי להפוך את הטקסט המאיים למוכר ומרגיע, מבקר הספרות אונס את הטקסט להידמות לעולם דימוייו. הוא מציין כי הבחירה במילים עם קונוטציה סקסואלית איננה מקרית. יואב מסביר לנו כי מבקר הספרות או כפי שהוא שמכונה על ידו "הנרקיסיסט הגראפומני", מוצא את סיפוקו המיני העמוק בפענוח, בנתינת מובן ומשמעות למה שנראה כאניגמה מאיימת, אנרכית, כאוטית, אזוטרית, או טרנסנדנטלית. בקיצור, ע"פ מיטב המסורת הפרוידיאנית הטקסט שטרם פורש, נראה למבקר ככוס (איבר מין נשי). מכאן מסיק יואב אליהו שביקורת הספרות הוא מקצוע גברי באופן מובנה, ומטרתו לחלל את המסתורין של ההנאה והיופי.

לצורך המחשת דבריו מביא הסופר את מאמרו של המבקר אליהו יואב "שתיים סיאמים עם כינור גדול", בו הוא מצטט מהספר "שותפות קטלנית", שנכתב ע"י יואב אליהו, את המשפט הבא "במשפחות עירקיות רואים במיניות סוג של עמבה, היא ממתיקה את החריפות ומחריפה את המתיקות". הציטוט הזה טוען יואב, כשהוא מנותק מהקשרו הרחב, גורם לנו לחשוב כי מדובר בספר פולקלוריסטי שיכול לעורר רק עניין אנתרופולוגי וגם זה במקרה הטוב. זאת דוגמה טובה לבעייתיות-בלשון המעטה-של הספר הזה. ואם בפולקלור עסקינן הרי שעלי לציין-בתור מי שגדל במשפחה עירקית-כי זהו משפט שמנותק לחלוטין מהאמת. מה לעשות שהסופר המתוסכל מחפש במבקר הספרות את המקור לפחדיו, הסיבה לכישלונותיו ואת הדימוי שיציל אותו, או בקיצור-הוא מחפש במבקר הספרות זין (איבר מין גברי) פטריאכלי שאמור להיות לו לחוק.

 

הגיבו בפורום שלנו

שילחו מייל לכתב/ת: katavim@p-files.org