בתקופת הצנע אימא לא בישלה לי אותנטיות


מאת: אתי אלמוזלינו

   

 

יהודה גולן-במאי, תסריטאי, מפיק, שחקן, עורך ותיאורטיקן- יוצא עם סרט חדש. מי שהיה במאי סרטי הבורקס הגדול ביותר בשנות ה 70 ואח"כ עשה קומדיות דוברות רוסית בשנות השמונים, עבר לעשות סרטי פורנו לגייז' בשנות ה-90 ועכשיו הוא עושה סרטים דוברי פיליפינית וניגרית לקהילת העובדים הזרים. כמו כן הוא עובד עכשיו על תוכנית אקטואליה ובידור לטלביזיה הפלסטינאית.

יהודה-יהודי אשכנזי, יליד הארץ וסטרייט, זכה להצלחה מסחרית אדירה כמעט בכל אשר פנה. אפילו העובדים הזרים קשיי היום, אוספים שקל לשקל כדי לראות את עצמם בערב על המסך הגדול בבימויו, בקולנוע שבתחנה הישנה. וכך סרטו החדש-מלודרמה בלתי אפשרית על אהבה בין ניגרי לפיליפינית דו מינית, צפוי גם הוא למשוך קהל רב ולהצדיק לעוד כמה מבקרי קולנוע ארסיים את מקור הפרנסה.

נפגשתי אתו לשיחה קצרה ומחכימה בבית קפה ברחוב שינקין (שינקין בגבעתיים כמובן).

 

יהודה, מה פתאום סיפור אהבה בין ניגרי לפיליפינית דו-מינית?

תראי אני לא סתם הגעתי לסיפור הזה. עומדת פה תיאוריה רצינית מאחורי הכלאים. את מכירה אותי אני מקצוען. לפני הכתיבה עשיתי מחקר מעמיק, פילוח של השוק, שאלונים וכו'... והגעתי למסקנה שסרט שיידבר גם ניגרית וגם פיליפינית ימשוך פי שתיים קהל. חוץ מזה הפיליפינית שם דו-מינית, זה אומר שבאופן אוטומטי ישימו את זה במועדון הסרט הוורוד, הם מתים שם על הקטעים האלה.

 

אז למה לא לעשות משולש אהבה של רומני הומוסקסואל, תאילנדי בי וקולומביינית הטרו? יהודה שותק, חושב לרגע, לפתע עיניו נפתחות, הוא מוציא פנקס כאחוז תזזית ורושם משהו.

 

מה רשמת שם?

 מה? אה, רשמתי משהו שקשור אליך

 אלי...?

 כן

טוב, מייד נברר את זה. ביינתים רציתי לשאול האם אתה לא חושב שהאופן שבו אתה יוצר סרטים ובעצם דפוסים של ייצוג, הוא מניפולטיבי וחסר אותנטיות?

 

היי, מה זה חסר אותנטיות? גם אני סבלתי בחיים! בתקופת הצנע אימא שלי לא בישלה מילים גבוהות כמו אותנטיות, היא בישלה מרק ירקות שבקושי היה שם תפוח אדמה וגזר.

 

אבל בכל זאת, אתה הרי לא ממש מכיר את האנשים שאתה עושה עליהם סרטים. איך אתה יודע מה מחרמן לסביות לדוגמה?

 

שום בעייה, מחקר מקיף. בדקתי את הסצינות המוצלחות ביותר בסרטי לסבו-פורנו והבנתי את הנוסחה. כן, גם מיניות היא בסוף נוסחה ואני פיצחתי אותה. אני יכול לחרמן כל לסבית בעזרת צלוליד ושחקניות בוץ'  ופם.

 

 

נניח, אבל אתה לא חושב שזה ניכוס של אותו המיעוט לצרכיך המסחריים?

 

מותק, לפניי בכלל לא ראו אותם על המסך, אני עושה להם טובה. אבל עזבי אותך עכשיו מדיבורים על מסחרי ועל ניצול. אני רוצה לדבר אתך ביזנס, מה דעתך לעבוד אצלנו בחברה?

 

תראה... בוא לא נגלוש פה לקלישאות של היפוך תפקידים. נגיד שאני עדיין המראיינת בסדר?

 

חבל, מותק, בקלישאות אני דווקא טוב. בשלב הבא אני אמור להציע לך סכום של ארבע אפסים

 

ונגיד שהייתי לוקחת אותו... אתה לא מבין שזה היה מתבזבז כי אני לא הייתי כותבת לפי התכתיבים שלך

 

אני לא רוצה אותך בתור כותבת, אלא בתור מבקרת. בגלל שהסרטים הכי מצליחים שלי זכו לתואר "לא אותנטיים" אני רוצה שתגידי לי כבר ברמת ה"פיץ'" (תקציר לתסריט שמקריאים-א. א) מה חסר אותנטיות ומה יותר חסר אותנטיות. ותמורת זה תקבלי עשרים אלף שקל לחודש.

 

ובכן, אני מכבה את מכשיר ההקלטה שלי ואומרת לו בדיוק, אבל בדיוק, מה אני חושבת על ההצעה שלו-שהיא חסרת אותנטיות לחלוטין. הוא מהנהן להסכמה בהתלהבות.

 

 

 

 

הגיבו בפורום שלנו

שילחו מייל לכתב/ת: katavim@p-files.org